Wroć
Dalej

Wszędzie dobrze, ale na Grunwaldzie najlepiej – wiedzą o tym wszystkie osoby, które na wrocławskim Placu Grunwaldzkim mają okazję mieszkać, uczyć się lub pracować. Lokalna społeczność jest siłą naszego osiedla, dlatego też w maju i czerwcu tego roku zapraszamy Was do świętowania sąsiedztwa, partnerstwa i wspólnoty, które tworzymy z nowymi mieszkankami i mieszkańcami Wrocławia!

 

Kolaż złożony z czarno-białych fragmentów zdjęć wrocławskich mostów oraz kolorowych elementów graficznych. Na środku napis: święto Osiedla Plac Grunwaldzki 2022: Mosty. 18.05-04.06 spacery, warsztaty, piknik sąsiedzki.
projekt graficzny: Zuza Tokarska

W tegorocznej celebracji Grunwaldu towarzyszy nam myśl o mostach – zarówno tych dosłownych, stanowiących bramy na nasze osiedle, jak i tych metaforycznych, które przerzucamy pomiędzy kulturami i tradycjami. Kolejny raz Plac Grunwaldzki poznajemy od nowa, spacerując i słuchając opowieści o historii tego rejonu Wrocławia, tworząc eseje związane z naszym osiedlem, a także spędzając czas w twórczy i kreatywny sposób. Jakkolwiek byśmy tego czasu nie spędzali, najważniejsze jest, że robimy to razem!

 

PROGRAM ŚWIĘTA OSIEDLA:

 • 18.05, od godz. 15:00 – akcja sentymentalna „Czy pamiętasz rurki z kremem z Grunwaldu?”

  Święto oficjalnie otwieramy 18 maja i od godziny 15:00 wspólne świętowanie zaczynamy od słodkiej akcji, którą pewnie pamiętacie z zeszłego roku. W ramach osiedlowej akcji sąsiedzkiej będziemy rozdawać współczesne odpowiedniki legendarnych rurek z kremem, które można było zakupić w małym pawilonie na terenie dzisiejszego Pasażu Grunwaldzkiego. Sam kiosk z rurkami stanowi istotny element pamięci na temat historii osiedla – większość z mieszkanek i mieszkańców Wrocławia kojarzy Plac Grunwaldzki właśnie z wszechobecnym zapachem tego specyficznego deseru, postanowiliśmy więc nasz projekt rozpocząć od wspólnej i sensualnej celebracji osiedlowych wspomnień!

  Gdzie znajdziecie punkty z rurkami? Pełną listę najlepszych na Grunwaldzie miejsc na wspominkową degustację ogłosimy na krótko przed startem święta!

 • 19.05, godz. 17:30-19:00 – spacer „Między mostami cz. 1” – prowadzenie Maciej Wlazło
  ZAPISY: LISTA UCZESTNIKÓW NA TEN SPACER JEST ZAPEŁNIONA.
  ZBIÓRKA: przy Moście Pokoju od strony Biblioteki Uniwersyteckiej.

  Zapraszamy na wyjątkowy spacer z niezwykłą historią i ponadczasową architekturą, która łączy dawny Breslau ze współczesnym Wrocławiem. Ponad cztery wieki burzliwej historii miasta rozpięte między mostami Pokoju i Zwierzynieckim. Co pozostało z dawnej ambitnej metropolii? Jak miasto zrodziło się z ruin? O tym opowiedzą nam mijane budynki, rzeźby, pomniki i ludzie, którzy to miasto budowali.

 

Zdjęcie przedstawia Most Grunwaldzki We Wrocławiu w jasny, słoneczny dzień.
fot. Marta Sobala

 • 19-20.05 – warsztaty z kreatywnego pisania w Miejskiej Bibliotece Publicznej – filii nr 29
  ZAPISY: zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową na adres: mbp29@biblioteka.wroc.pl
  GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 29, ul. Reja 1.

  O architekturze i historii Grunwaldu napisano już sporo książek i artykułów, ale nam nie przeszkadza to zaprosić Was do napisania Waszych historii osiedlowych – tym razem skupionych wokół grunwaldzkich mostów. Wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną – filią nr 29 zapraszamy Was do udziału w warsztatach kreatywnego pisania i do stworzenia autorskiego eseju na temat naszego ulubionego osiedla! Dołączcie do nas jeśli macie lekkie pióro i chcecie doszlifować swoje umiejętności lub jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z pisaniem. Poszukujecie weny? Chcecie dowiedzieć się jak zaintrygować czytelnika i pisać porywające dialogi? A może chcecie poznać tricki, które warto stosować gdy brakuje Wam weny? Dwudniowy warsztat prowadzony przez Alicję Regiewicz jest właśnie dla Was!

  16.05 ogłosimy osiedlowy konkurs literacki na krótką formę literacką dotyczącą mostów na Grunwaldzie, więc uważnie śledźcie nasze kanały w Internecie – wybrana przez nas osoba zamieści swój felieton na osiedlowej stronie internetowej placgrunwaldzki.com/artykuly!

 • 20.05, godz. 16:00-19:00 – rodzinne warsztaty ceramiczne z Zakwas Studio
  ZAPISY: LISTA UCZESTNIKÓW NA TEN WARSZTAT JEST ZAPEŁNIONA.
  GDZIE: Studio Zakwas, ul. Szczytnicka 40/ 1B.

  Choć mogłoby się wydawać, że daleko miastom do bycia naturalnym siedliskiem, to dla wielu gatunków zwierząt stanowią one jedyny dom. Zalicza się do nich jaskółka oknówka (Delichon urbicum), której obecność wpływa na harmonię miejskiego ekosystemu, a także podnosi jakość życia ludzi. Niestety w ostatnich latach liczba jaskółek oraz innych ptaków zamieszkujących polskie miasta drastycznie zmalała. Jedną z przyczyn zaniku jaskółek oknówek w miastach jest coraz mniejsza ilość dostępnego dla nich błota, które ptaki te wykorzystują do budowy swoich gniazd. Zespół Zakwas Studio, posiłkując się wiedzą ornitologów, przygotował scenariusz warsztatów do samodzielnego przygotowania jaskółczych gniazd. W trakcie spotkania grupa uczestniczek i uczestników – korzystając ze wsparcia Studia – wykona modele gniazd, które następnie zawieszone na balkonie, pod oknem lub dachem, będą zachęcały jaskółki do ponownego osiedlania się w mieście.

 

Młłody mężczyzna w roboczym fartuchu prowadzi wykład o ceramice. Za nim na półkach stoją gliniane naczynia.
fot. Marta Sobala

 • 26.05, godz. 17:30-19:00 – spacer „Między mostami cz. 2” – prowadzenie Maciej Wlazło
  ZAPISY: LISTA UCZESTNIKÓW NA TEN SPACER JEST ZAPEŁNIONA.
  ZBIÓRKA: przy Moście Grunwaldzkim obok fontanny przy Wybrzeżu Wyspiańskiego.

  Miejsca, historia, ludzie na Placu Grunwaldzkiego. Spacer od dawnego Mostu Cesarskiego (dziś Mostu Grunwaldzkiego) do Mostu Książęcego (dziś Mostu Szczytnickiego). Miasto tworzą przede wszystkim ludzie. Podczas spaceru wzdłuż osi Grunwaldzkiej dowiemy się, kto tu żył, tworzył i co po sobie pozostawił. Znani i nieznani artyści, pisarze, architekci, sportowcy, filmowcy, ludzie biznesu z dawnego Breslau i współczesnego Wrocławia.

 • 28.05, godz. 15:00-17:00 – „Przy wspólnym stole” – sąsiedzki brunch na podwórku w kwartale pomiędzy ulicami Ładną, Grunwaldzką i Reja
  Podwórkowe biesiadowanie nie ma końca! W sobotnie popołudnie zapraszamy Was do wspólnego stołu sąsiedzkiego, przy którym zasiądziemy, aby bliżej się poznać, porozmawiać o przyszłości osiedla i spróbować smakołyków przygotowanych przez lokalnych kucharzy.
 • 4.06, godz. 13:00-17:00 – rodzinny piknik sąsiedzki na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego (pomiędzy ul. Szczytnicką i Benedykta Polaka).
  NA WYDARZENIA NIE OBOWIĄZUJĄ ZAPISY – każde z warsztatów, pokazów i strefa ma charakter otwarty, a wzięcie w nich udziału nie wymaga wcześniejszego potwierdzenia swojej obecności.Święto osiedla Plac Grunwaldzki zakończymy sąsiedzkim piknikiem, na który serdecznie zapraszamy wszystkie osoby mieszkające, uczące się i pracujące na terenie osiedla Plac Grunwaldzki! W tym roku dzięki gościnności Uniwersytetu Wrocławskiego spotykamy się na łące położonej na Kampusie Grunwaldzkim.

  Na miejscu czekają na Was trzy strefy:

  • KREATYWNA – w której możecie wziąć udział w rodzinnych warsztatach z sitodruku z Zuzą Tokarską i zajęciach wokół kultury rowerowej z Natalią Jerzak, stworzyć grunwaldzki latawiec z Beatą Kuzerą i dać porwać się w świat dzieci dzięki bańkom mydlanym i animacjom dla najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Grunwaldu. W tej strefie spotkacie też naszego ulubionego mistrza toczenia na kole – Leri Papidze, który wraz z zespołem Zakwas Studio znów pokaże swoje niesamowite umiejętności!
  • ODPOCZYNKU – w której wymienicie się książkami w ramach book swapu zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną – filię nr 29 i w spokoju oddacie się lekturze (zaopatrując się w Book Truck’u – Mobilnej Księgarni Tajnych Kompletów). Jeśli książki i literatura nie są Waszym pierwszym wyborem to w tej strefie będzie mogli(ły) wymienić się ubraniami i pamiątkami, które chcecie przekazać dalej. Tutaj też weźmiecie udział w konsultacjach wokół remontu ulicy Szczytnickiej, które organizuje Rada Osiedla Plac Grunwaldzki oraz opowiecie o tym jak używacie Placu Grunwaldzkiego ekipie badawczej z projektu „Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA”, a przede wszystkim odpoczniecie na leżakach z zimnymi napojami w ręku.
  • GŁÓWNA – której centrum stanowić będzie sąsiedzki stół, przy którym chcemy spotkać się z Wami przy wegetariańskim lunchu! Zachęcamy Was do pochwalenia się swoimi umiejętnościami kulinarnymi i przyniesienia własnoręcznie przygotowanych posiłków! Piknikowe menu wzbogacą dary od naszych dobrych znajomych z „W kontakcie”, „El Gordito”. Finałem pikniku będą dźwiękowe niespodzianki, które przygotowaliśmy wspólnie z Fundacją Dom Polonijny i Fundacją Fabryka Sensu!

 

Młody mężczyzna puszcza duże bańki mydlane na osiedlowym pikniku.
fot. Marcin Szczygieł

ORGANIZATORZY

Partnerstwo „Nasz Grunwald” to nieformalna grupa inicjatywna, której celem jest międzysektorowa współpraca na rzecz poprawy jakości życia na Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Partnerstwo tworzą osoby, dla których sprawy osiedla są priorytetowe i które na co dzień działają na rzecz mieszkanek i mieszkańców osiedla – naszych sąsiadów i sąsiadek. Reprezentujemy organizacje pozarządowe, instytucje publiczne i środowisko akademickie, podmioty sektora prywatnego oraz oddolne inicjatywy społeczne. Łączymy nasze kompetencje i zasoby, by wzmocnić markę osiedla na poziomie miejskim, zbudować trwałe i wartościowe więzi w lokalnej społeczności, a także promować sąsiedzkość i lokalną tożsamość.

 

W skład zainicjowanego przez Fundację Ładne Historie partnerstwa „Nasz Grunwald” wchodzą: Fundacja Fabryka Sensu, Soroptimist International Klub Wratislavia, Fandom, Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 29, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Odra Centrum, Pasaż Grunwaldzki, Rada Osiedla Plac Grunwaldzki, Spółdzielnia Socjalna Zakwas, Wrocławskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Wrocławska Spółdzielnia Socjalna, Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dziecięcy Dom”, Fundacja Green Gaya, Uniwersytet Wrocławski (Biuro ds. odpowiedzialności społecznej UWr), Fundacja Dom Polonijny. Partnerstwo to także lokalne punkty gastronomiczne i usługowe, które wspierają nasze działania na terenie osiedla.

 

Święto Osiedla Plac Grunwaldzki 2022 realizowane jest dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław w ramach projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE”.