Wroć
Dalej

Przed nami kolejne wydarzenie w ramach projektu „Plac Grunwaldzki – nieopowiedziana historia”, w trakcie którego zabierzemy was na spacer wraz z Joanną Hytrek-Hryciuk, która opowie o tym jak osiedle wyglądało po wojnie, co zostało a czego już nie widać.

 

Kolorowa fotografia przedstawia zbliżenie na szczyty wrocławskich akademików Kredka i Ołówek.

fot. Anna Pazdej

 

W trakcie spaceru będziemy zwracać szczególną uwagę na przemianę funkcjonalności tego miejsca, która dokonała się w latach 40. XX w. Zastanowimy się wspólnie nad szczególną funkcją związaną z handlem, a także tworzeniem się nowego organizmu mieszkańców na gruzach osi Grunwaldzkiej. Naszymi przewodnikami będą pierwsi powojenni mieszkańcy, ich wspomnienia i relacje. Postaramy się spojrzeć również (dzięki technologii i wyobraźni) na miejsca już dziś nieistniejące, które były ważne dla mieszkańców miasta po 1945 roku.

 

9 maja 2024, o godzinie 17:00 zapraszamy was na skwer Adolfa Marii Bocheńskiego, z którego ruszymy w dalszą podróż przez ulice Grunwaldu. W spacerze może wziąć udział każda osoba pełnoletnia. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Trasa spaceru:

 

Start: Skwer Adolfa Marii Bocheńskiego, dalej ulicami: Miłą, Ładną (fragment), Reja (fragment), Grunwaldzką, Pasteura, Marcinkowskiego, Chałbińskiego, Łukasiewicza, Smoluchowskiego, Pasaż Studentów, meta: Pomnik Stanisława Lema

 

Kolorowa fotografia przedstawia dużą grupę osób w różnym wieku przechodzących przez pasy. W tle widoczny jest most Grunwaldzki. Na przedzie grupy idzie Maciek Wlazło - prowadzący spacer po osiedlu.

fot. Anna Pazdej

Jak wziąć udział? Wystarczy się zapisać!

 

Aby wziąć udział w spacerze prowadzonym przez Joannę Hytrek-Hryciuk, wystarczy zapisać się, używając formularza rekrutacyjnego, dostępnego pod linkiem: https://bit.ly/PIERWSZELATOZAPISY.

W TEJ CHWILI PRZYJMUJEMY ZAPISY WYŁĄCZNIE NA LISTĘ REZERWOWĄ – JEŚLI ZWOLNIĄ SIĘ MIEJSCA TO SKONTAKTUJEMY SIĘ Z WAMI Z ODPOWIEDNIM WYPRZEDZENIEM.

 

Jeśli chcecie zgłosić nam dodatkowe potrzeby związane z Państwa uczestnictwem w wydarzeniach (np. tłumaczenie na Polski Język Migowy, wsparcie osoby asystenckiej), prosimy o zgłaszanie ich drogą mailową na adres placgrunwaldzki@ladnehistorie.pl z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Zgłoszenia przyjmujemy także drogą telefoniczną pod numerem: (71) 757 15 87 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 16:00).

 

Zgłoszenie chęci udziału jest równoznaczne z akceptacją postanowień regulaminu: https://bit.ly/JoannaHytrekHryciukREGULAMIN2024.

 

O prowadzącej:

 

Dr Joanna Hytrek-Hryciuk – studiowała historię oraz slawistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, oraz Ludwig Maximilian Universitaet w Monachium. Laureatka nagrody Fundacji im. Tomasza Strzembosza za książkę pt. „Rosjanie nadchodzą! Ludność niemiecka i żołnierze Armii Radzieckiej (Czerwonej) na Dolnym Śląsku w latach 1945 -1948” oraz tytułu 30. Kreatywnych Miasta Wrocławia w 2020 r. Za książkę „Między prywatnym a publicznym. Życie codzienne we Wrocławiu w latach 1938 – 1944”. Interesuje się herstorią, mikrohistoria i historią społeczną XX w. Popularyzuje historię w ramach instagramowego projektu „History in Progress”. Spacerowała z grupami m.in. w ramach projektu: „Nadodrzanki. Osiedlowy zin feministyczny”, „Nocy Literatury” oraz hersorycznego projektu mikrograntowego Wrocławskiego Instytutu Kultury. Na co dzień związana z Muzeum Pana Tadeusza, część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

 


 

„Plac Grunwaldzki — nieopowiedziana historia” to projekt realizowany przez Fundację Ładne Historie dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji EVZ w ramach programu „local.history”. #SupportedbyEVZ