Wroć
Dalej

Nieustannie staramy się sprostać Waszym oczekiwaniom. Wiemy, że lubicie artystyczne i kreatywne aktywności, ale również jak ważną rolę w tożsamości osiedla pełni dla Was architektura. Dlatego, we wrześniu i październiku zaplanowaliśmy dla Was aż 3 warsztaty oraz wystawę fotografii poświęconą modernistycznym realizacjom na Grunwaldzie. Wszystko za sprawą nowego projektu, który będziemy realizować na Placu Grunwaldzkim tej jesieni dzięki współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

Kolorowa, pozioma grafika. Na środku czarny napis: śladami architektury Grunwaldu. Poniżej zielony dopisek: warsztaty cyjanotypii i kolażu, wystawa fotografii. Dookoła tekstów rozmieszczone są biało-zielone i biało-fioletowe grafiki złożone z kwadratów.
projekt graficzny: Zuza Tokarska

Sedesowce, Kredka i Ołówek, Audytorium Chemii, Dom Naukowca to jedne z kilku ważniejszych przykładów architektury na osiedlu Plac Grunwaldzki. Są one rozpoznawalne zarówno we Wrocławiu, jak i na poziomie ogólnopolskim. Mijamy je, jadąc do pracy, szkoły, na uczelnię czy podczas zakupów lub spacerów. Dla wielu z Was to właśnie modernistyczne realizacje architektoniczne są wyrazem tożsamości naszego osiedla. Wcale się nie dziwimy! Otaczająca nas architektura tworzy tkankę Grunwaldu, upamiętniając historię i tradycję zawartą w budynkach wokół nas.

 

Zainspirowani lokalną architekturą przygotowaliśmy dla Was nowy projekt, w którym pierwsze skrzypce odegrają modernistyczne realizacje na Placu Grunwaldzkim. Tej jesieni czekają na Was aż 3 warsztaty kreatywne oraz wystawa fotografii, w ramach której przedstawimy ikony architektury okiem fotografów i fotografek, które z nami współpracują od początku działania naszego Centrum. Podczas zaplanowanych aktywności będziemy eksperymentować z kształtami i bryłami, upamiętniać na odzieży grunwaldzkie architektoniczne perełki, a także podziwiać zdjęcia autorstwa Marty Sobali, Marcina Szczygła i Anny Pazdej.

 

Projekt „Śladami architektury Grunwaldu” jest realizowany dzięki dofinansowaniu Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach programu „Osiedla Kultury i Sztuki. Dolnośląscy artyści na wrocławskich osiedlach”.

 

Jakich działań możecie się spodziewać?

  • warsztatów sitodruku z Zuzą Tokarską, które odbędą się 23.09 podczas pikniku Rady Osiedla Plac Grunwaldzki;
  • warsztatów cyjanotypii z Martą Sobalą i warsztatów archikolażu z Marleną Szeligą (7.10);
  • wystawy fotograficznej lokalnych artystów i artystek przedstawiającą zdjęcia modernistycznej architektury na osiedlu Plac Grunwaldzki (7.10).

 

Kolorowa, pozioma fotografia. Na pierwszym planie wierzchołki drzew, za nimi szczyty charakterystycznych wrocławskich sedesowców z zaokrąglonymi oknami.
fot. Marta Sobala


Wydarzenie jest częścią projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: „Kultura-Interwencje. Edycja 2023” oraz projektu współfinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.