Wroć
Dalej

Kolejny rok partnerskiej współpracy z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną za nami. Wspólnie zorganizowaliśmy aż 18 bezpłatnych wydarzeń dla lokalnej społeczności oraz tygodniowe obchody Święta Osiedla Plac Grunwaldzki. Od celebracji dni Grunwaldu, przez spacery po osiedlu i popularyzację rzemiosła, aż po wspólne odkrywanie tajników kuchni wegetariańskiej!

 

Cenimy sobie dobre relacje. Współpraca z naszymi partnerami z Wrocławskiej Spółdzielni Socjalnej do takich należy. Za nami trzeci rok wspólnych działań na rzecz mieszkańców i mieszkanek osiedla Plac Grunwaldzki oraz innych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Przez dwanaście miesięcy spotykaliśmy się z Wami wielokrotnie – zarówno w plenerze (podczas pikników, spacerów i warsztatów), jak i w Centrum na Skłodowskiej-Curie 63a. Łącznie udało się nam zrealizować aż 18 bezpłatnych wydarzeń, a także trzecią edycję obchodów Święta Osiedla Plac Grunwaldzki. Wydarzenia odbywały się od lutego do września tego roku, wszystkie cieszyły się wielkim powodzeniem i umożliwiły lokalnej społeczności integrację, współdziałanie i spędzenie ze sobą czasu.

 

Kolorowa, pozioma fotografia: szerokim chodnikiem idzie duża grupa osób w różnym wieku. Ktoś idzie z psem, inna osoba prowadzi rower. Trwa spacer z oprowadzaniem po osiedlu. Po lewej stronie zdjęcia znajdują się kwitnące na fioletowo rośliny.

zdjęcie: Anna Pazdej

6 spacerowych wędrówek z mieszkańcami i mieszkankami Grunwaldu

 

W marcu, kwietniu i wrześniu spacerowaliśmy po osiedlu. Tym razem naszymi przewodnikami byli mieszkańcy i mieszkanki Grunwaldu, którzy i które przez dwa lata z rzędu uczestniczyli we wcześniejszych spacerach po okolicy. Dowiedzieliśmy się o znaczeniu Odry w grunwaldzkim ekosystemie oraz ważnej roli drzew i grzybów w przestrzeni miejskiej, a także poznaliśmy wyjątkowe historie miejsc, budynków, lokali usługowych i ludzi sprzed stu laty jak i z okresu tuż powojennego. Spacery podzielone były na 2 rundy — wiosenną i jesienną:

 

 • Oprowadza Joanna Suchorzewska: „Było sobie życie — wspomnienia z Grunwaldu” i „Kto, gdzie i kiedy — usługi i ważne osobistości na Grunwaldzie” (20.04 i 27.04);
 • Oprowadza Krzysztof Zaremba: „Odra i Grunwald – zaskakujący spacer po miejscach, które niby znamy” (11.05);
 • Oprowadza Włodzimierz Kita: „Śladem drzew i grzybów na Grunwaldzie” (18.05);
 • Oprowadza Piotr Kmiecik: „Między katastrofami” i „Między mostami. O wrocławskiej medycynie, ale nie tylko” (14.09 i 21.09).

 

Kolorowa, pozioma fotografia: przy stole warsztatowym w jasnym pomieszczeniu stoją trzy kobiety i mężczyzna. Wspólnie przygotowują posiłek w ramach warsztatów kulinarnych. Na stole stoją miski z półproduktami, naczynia i garnki.

zdjęcie: Anna Pazdej

 

8 kulinarnych podróży z miłośnikami_czkami dobrego jedzenia

 

Nie wyobrażamy sobie naszego Centrum bez najsmaczniejszego cyklu na Grunwaldzie. Podczas dwóch smakowitych semestrów poznaliśmy kuchnię Korei i wschodniej Ukrainy. Na tapet wzięliśmy zdrowe receptury, w tym na bezglutenowe wypieki, niskocukrowe słodycze i lunche w sam raz do szkoły, pracy i na uczelnię. Rozsmakowaliśmy się sezonowych warzywach i owocach — tych korzeniowych, kapustnych i sierpniowych pomidorach. Mniam! Kulinarne warsztatowanie podzieliliśmy na kilka odcinków:

 

 • Warsztaty wegetariańskie „Bez glutenu? Ze smakiem!” z Dominiką Józalą (13.03);
 • Warsztaty wegetariańskie „Jej wysokość Surówka!” z Marcinem Dutkowskim (27.03);
 • Warsztaty wegetariańskie „Korea na talerzu” z Hanną Sobolewską (12.04);
 • Warsztaty wegetariańskie „Do pudełka – roślinny lunchbox” z brzuchotwórcami (26.04);
 • Warsztaty wegańskie „Amore pomidore” z brzuchotwórcami (21.08);
 • Warsztaty wegetariańskie „Zdrowe słodycze” z Dominiką Józalą (5.09);
 • Warsztaty wegetariańskie „Na straganie” z Dominiką Józalą (6.09);
 • Warsztaty wegetariańskie „Kuchnia wschodniej Ukrainy” z Allą Latner (13.09).

 

Kolorowa, pozioma fotografia: przy stole warsztatowym w jasnym pomieszczeniu siedzą trzy seniorki, biorą udział w warsztatach ceramicznych. Każda z nich wykonuje z gliny jakiś przedmiot - jedna rzeźbi figurkę, druga tworzy miseczkę, trzecia robi kubek. Na stole leżą też wałki, pędzle, słoiki z farbą i miski z wodą.

zdjęcie: Marcin Szczygieł

4 zimowe warsztaty ceramiczne dla seniorów i seniorek

 

Czwartki z rzemiosłem przechodzą do naszej tradycji! Najlepiej o tym wiedzą grunwaldzcy seniorzy i seniorki, który uczestniczyli w drugiej odsłonie rękodzielniczego cyklu. W tym roku zaprosiliśmy Was do udziału w zajęciach ceramicznych z Zakwas Studio. Uczestnicy i uczestniczki zakończyli kurs z własnoręcznie wykonanym talerzem ozdobionym specjalną metodą sgraffito.

 

W ramach cyklu odbyły się cztery spotkania:

 • I GRUPA — 23 lutego i 2 marca;
 • II GRUPA — 9 marca i 16 marca.

 

Kolorowa, pozioma fotografia przedstawiająca grupę dzieci i dorosłych bawiących się w przeciąganie liny. Trwa sąsiedzki piknik na łące.

zdjęcie: Marcin Szczygieł

Trzecia edycja Święta Osiedla Plac Grunwaldzki

 

Koniec maja i początek czerwca oznacza jedno — coroczną celebrację tożsamości Grunwaldu, jego historii i kultury. W tym roku, spacerowaliśmy, słuchaliśmy piosenek wykonanych przez chór „Grunwald”, uczestniczyliśmy w plenerowych warsztatach ceramicznych z Zakwas Studio, braliśmy udział w sąsiedzkim pikniku, a także bawiliśmy się w detektywów za sprawą Miejska Biblioteka Publiczna. W tygodniowych obchodach Dni Grunwaldu wzięło udział ponad 400 osób, mamy się czym chwalić!

 

Więcej o trzeciej edycji Święta Osiedla przeczytacie na stronie: placgrunwaldzki.com/podsumowanie-swieta-osiedla-2023

 


 

Nasza współpraca z Wrocławską Spółdzielnią Socjalną w 2023 roku odbyła się w ramach dofinansowanego przez Gminę Wrocław projektu „CENTRUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH – SKŁODOWSKIEJ-CURIE”.