Wroć
Dalej

Od jakiegoś czasu zewsząd docierają do nas informacje na temat zmieniającego się klimatu i wpływie tego procesu na nasze codzienne życie. Coraz częściej skutki zmian klimatycznych odczuwamy na własnej skórze – w postaci gwałtownie zmieniających się zjawisk pogodowych, zaskakująco wysokiej temperatury w lecie czy chociażby wzrastających cen żywności. Jednak nie dla wszystkich zagadnienia związane z klimatem i ekologią są jasne – wokół tych tematów narosło wiele mitów i niedopowiedzeń, język środowiska naukowego dla części z nas jest zbyt specjalistyczny, dodatkowo większość z nas jest zbyt zajęta, by dokładnie studiować skomplikowane raporty i opracowania tematyczne.

 

Czy jako społeczność lokalna mamy narzędzia do tego, by przygotować się na długofalowe skutki zmian klimatu? Czy każda z informacji na ten temat, którą czytamy w Internecie, jest wiarygodna? Co możemy zrobić, by w sąsiedzkim gronie zadbać o to, by nasze osiedla stały się bardziej odporne na gwałtowne zmiany pogodowe, fale upałów czy chociażby problem z żywnością? Jeśli tak jak my szukacie odpowiedzi na te pytania, a zmieniający się klimat Was coraz częściej martwi to zapraszamy na spotkanie „Klimatyczne ABC, czyli o co chodzi ze zmianami klimatu?”, które poprowadzi dla Was Katarzyna Bochenek.

 

Po lewej stronie grafiki tekst: Zielony Plac Grunwaldzki: ABC zmian klimatu - warsztat. 21.11.2022 start: 17:00. Po prawej stronie zdjęcie dwóch osób siedzących na pomoście nad rzeką.
grafika: Marcin Rosński

W ramach skupimy się nie tylko na zmianach klimatu, ich dynamice i przyczynach, ale także na roli współczesnego człowieka w przyspieszeniu zachodzących w środowisku zmianach. Wspólnie prześledzimy ekspansję człowieka w skali makro (globalnej), ale także w skali mikro – przejęcia coraz większych terenów miejskich pod budownictwo mieszkalne. Porozmawiamy o tym, jak rzutuje to na siedliska gatunków naturalnie występujących w miastach. Sytuacja klimatyczna, jaką mamy, będzie wprowadzeniem do rozważań i planowaniem działań, które możemy przeprowadzić, by ocalić/wzmocnić nasze lokalne środowisko naturalne.

 

Jakie działania może podjęć jednostka, by dokonać zmian w najbliższym otoczeniu? – porozmawiamy więc o sensie nowych nasadzeń, o potrzebach w tym zakresie, o oszczędności wody, betonozie, a w całości jak metodą małych kroków zbudować plan na ocalenie miejskiego ekosystemu.

 

Spotkanie odbędzie się 21 listopada, w godzinach 17:00-20:00 w siedzibie Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 63a, I piętro w podwórzu). Do udziału w nim zapraszamy przede wszystkim osoby, które dopiero rozpoczęły interesować się tematem zmian klimatu i ekologii, przez co potrzebują uporządkować swoją wiedzę na poziomie podstawowym.

 

Udział jest bezpłatny, spotkanie będzie prowadzone w języku polskim. Zapisy przyjmujemy przez formularz internetowy: https://bit.ly/ABCklimatuWARSZTAT.

 

Zbliżenie na stół, na którym rozłożone są kolorowe karteczki podpisane czerwonym markerem. Osoba siedząca przy stole podpisuje właśnie kolejną karteczkę. Napisy to m.in.: analiza danych, inwentaryzacja, wiedza o Wrocławiu.
fot. Marta Sobala

O prowadzącej:

 

Katarzyna Bochenek – absolwentka pedagogiki i etnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie kierownik administracyjny we Wrocławskiej instytucji kultury i mediator stały przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Do 2021 roku była zaangażowana w realizację międzynarodowego Projektu „C – Change – Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu” współfinansowanego ze środków Programu Unii Europejskiej URBACT. W ramach projektu prowadziła warsztaty szkoleniowe związane z tematyką redukcji śladu węglowego i zmniejszania negatywnego wpływu instytucji na klimat. Koordynatorka „zielonych zmian” w swej macierzystej instytucji, pomysłodawca i realizator dwóch grantów w ramach programu miejskiego „Zielona kultura”. Inicjatorka  cyklicznych akcji „Chodź na eko” związanych z porządkowaniem obszarów Wielkiej Wyspy i terenów zielonych na nabrzeżu Odry. Prywatnie wyznawczyni idei „zero waste”, miłośnik górskich wędrówek, literatury wszelakiej, kultury i sztuki.

 


 

„Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” to projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 

Logotyp Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny