Wroć
Dalej

Po wakacyjnej przerwie wracamy do zielonych działań w przestrzeni publicznej osiedla Plac Grunwaldzki – tym razem, wspólnie z grupą roboczą zainicjowaną w ramach projektu „Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA”, zapraszamy Was na spacer wydobywczy wokół skrzyżowania ulic Górnickiego, Grunwaldzką, Ładną i Benedyktyńską.

 

Z lewej strony grafiki zielone tło i czarny napis: Zielony Plac Grunwaldzki, spacer wydobywczy. 16.09.2022 start 16:30. Po prawej stronie czarno-białe zdjęcie przedstawiające młodą kobietę i mężczyznę oglądających mapę osiedla.

 

 

Spacer odbędzie się w dniu 16 września o godzinie 16:30. Miejsce zbiórki znajduje się pod transformatorem mieszczącym się przy samym skrzyżowaniu. Na spacer obowiązują zapisy poprzez formularz internetowy dostępny tutaj: bit.ly/ZIELONYspacerWRZESIEŃzapisy.

 

Dlaczego właśnie ten punkt na mapie osiedla nas tak bardzo zainteresował? Skrzyżowanie to od wielu lat niszczeje, jest pełne architektonicznych barier, pod względem estetyczności także pozostawia wiele do życzenia. Z drugiej jednak strony jest swego rodzaju bramą na osiedle – pierwszą otwartą przestrzenią na skraju Ołbina i Grunwaldu, w którą warto i trzeba inwestować. W naszej opinii obszar ten jest mocno zaniedbany i wymaga uporządkowania, a także nadania mu nowej, bardziej społecznej funkcji.

 

Grupa młodych ludzi stoi na chodniku i rozmawia. Jedna z osób trzyma rower, druga wskazuje ręką obiekt poza kadrem.
fot. Marcin Szczygieł

W ramach pierwszych kilkunastu wydarzeń w ramach projektu zainicjowana przez nas grupa robocza przygotowała roboczą wersję projektu przebudowy skrzyżowania z myślą o przyszłorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i pozyskaniu środków z tego programu na remont. Projekt ten poprzedzony został kilkunastoma wydarzeniami edukacyjnymi, podczas których grupa poznawała historię i uwarunkowania przestrzenne Grunwaldu, zbierała opinie mieszkanek i mieszkańców odnośnie najważniejszych potrzeb infrastrukturalnych na osiedlu, Waszych ulubionych miejsc i tras po okolicy, a przede wszystkim możliwości, które daje uczestnictwo we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. W efekcie powstała pierwsza propozycja wieloetapowej przebudowy jednego z najważniejszych skrzyżowań na osiedlu – teraz czas na to, by o naszym pomyśle na poprawę funkcjonalności, dostępności i estetyki tego miejsca porozmawiać z osobami, które zamieszkują osiedle i najbliższą okolicę. Wasze opinie, rekomendacje i propozycje będą dla nas kluczowe i pozwolą nam stworzyć finalną propozycję, która odpowie na potrzeby jak największej ilości osób.

 

Więcej o dotychczasowych działaniach w ramach projektu możecie przeczytać tutaj: placgrunwaldzki.com/pracownie/pracownia-obywatelska-zielony-plac-grunwaldzki-od-nowa.

 

Skrzyżowanie ulic Grunwaldzkiej, Ładnej i Górnickiego – jak może się zmienić? Jak mogłoby funkcjonować jego najbliższa okolica? Jak moglibyśmy z niego skorzystać? Na te pytania postaramy się wspólnie odpowiedzieć podczas spaceru konsultacyjnego. Forma spaceru pozwoli nam naocznie zobaczyć, co konieczne jest do zmiany i wyobrazić sobie jaką metamorfozę może przejść to miejsce. Zaprezentowany zostanie również roboczy projekt przebudowy.

 

O projekcie:

„Pracownia obywatelska – Zielony Plac Grunwaldzki OD NOWA” to dwuletni projekt, który Fundacja Ładne Historie realizuje dzięki finansowaniu Islandii, Liechtensteinu i Norwegii z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Jego głównym celem jest zwiększenie udziału społeczności wrocławskiego osiedla Plac Grunwaldzki w procesach związanych z kształtowaniem wyglądu i funkcjonalności ich najbliższego otoczenia poprzez wykształcenie grupy lokalnych liderek i liderów aktywnych w obszarze ekologii i zrównoważonego rozwoju.

 

Logotyp Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny